Mis on päritolutunnistuste hind? Siin on mõned avalikud hinnasignaalid…

Päritolutunnistused
Lugemisaeg 4 minutit

Kui olete tutvunud elektri päritolutunnistuste (ehk "Guarantees of Origin" – GO) turuga, olete tõenäoliselt märganud, et see on pisut keeruline. Erinevalt paljudest teistest turgudest, kus hinnad on kõigile nähtavad, ühtlustatud ja üheselt mõistetavad - toimib GO turg peamiselt privaatsete pakkumistehingute alusel. Taastuvenergia tootjad peavad ise potentsiaalsete ostjate poole pöörduma, et uurida nende huvi ja pakutavaid hindu. Soldera pakub lihtsat alternatiivi GO-de müümiseks, kuid sellest räägime lähemalt postituse lõpus.

Loe lisaks: Mis on päritolutunnistused?

Mis tegurid mõjutavad päritolutunnistuste omavahelist hinda?

Meie liikmetele parima hinna tagamine on meie prioriteet, mistõttu jälgime aktiivselt turu arenguid. Enne konkreetsete hinnasignaalide tutvustamist on oluline märkida, et ühtset päritolutunnistuste hinda pole olemas – tegelikud GO hinnad võivad varieeruda mitmete tegurite tõttu. Toome välja mõned peamised hinnakujunduse mõjutajad:

  • Tootmisaasta: Euroopa regulatsioonide kohaselt on päritolutunnistuse kauplemisperiood 12 kuud pärast tootmise lõppemist. Seetõttu makstakse tavaliselt rohkem värskemate tunnistuste eest. Lisaks piiravad mitmed riigid eelmise aasta päritolutunnistuste kasutamist järgmise aasta rohelise elektri tarbimise tõendamiseks. Oleme täheldanud, et 2023. ja 2024. aasta toodangu hinnavahe võib ulatuda kuni kolmekordseni. Tihtipeale puudub täiesti ostmishuvi päritolutunnistuste vastu, mis on varsti aegumas. Sellepärast korraldab Soldera regulaarselt liikmete päritolutunnistuste müüke, et saavutada kõrgeim võimalik preemium värskete tunnistuste eest.
  • Päritoluriik: Päritoluriik mõjutab hinda peamiselt olenevalt sellest, kas riigi päritolutunnistuste süsteem kuulub AIB liikmete hulka või mitte. AIB liikmesriikide tunnistused on üksteisega võrdsustatud ja seetõttu hinnalisemad. Näiteks Poola ei ole veel AIB liige. Samuti hindavad mõned riigid, nagu Holland, oma kohalikke päritolutunnistusi eriti kõrgelt.
  • Energia tüüp: Energia tootmise viis võib samuti mõjutada hinda. Näiteks biomassil või taastuval kütusel põhinevad päritolutunnistused võivad olla odavamad kui tuule-, hüdro- või päikeseenergial põhinevad tunnistused. Soome väljastab ka näiteks tuumaenergial põhinevaid päritolutunnistusi, mis ei pruugi olla sama hinnatud.
  • Kogus: Paljud ostjad ei ole huvitatud tehingutest, mis on alla 10 000 MWh. Väiksemate koguste pakkumised on tihtipeale halvemad, sest sisaldavad ostjapoolset tehingukulu. Soldera teeb müüke üle kõikide liitunud tootmispunktide, tagades seeläbi, et igas suuruses tootjad pääsevad ligi turuhindadele.

Prantsusmaa oksjonid (EEX)

EEX korraldatud Prantsuse oksjon on peamine allikas, millele saate toetuda. Prantsusmaal kuuluvad riiklikult toetatud taastuvenergia päritolutunnistused (GOd) seaduslikult riigile. Need tunnistused müüakse maha, et vähendada toetuste kulu. Oksjon on loodud selleks, et Prantsusmaa saaks oma GOd läbipaistvalt müüa. GOsid kaubeldakse igakuiselt konkurentsikeskkonnas ja tulemused tehakse avalikuks. See on suurepärane viide, kui soovite mõista, kuidas hinnad on ajalooliselt liikunud. Oleme kirjutanud hinnaanalüüsi, mis põhineb viimaste Prantsusmaa oksjonite ajaloo põhjal.

Tasub märgata: selle oksjoni puhul müüakse reeglina ainult ühte konkreetset tootmisperioodi korraga. Näiteks märtsis 2024 müüdi detsembri 2023 toodangut ja aprillis 2024 müüdi jaanuari 2024 toodangut. See tähendab, et oksjoni kaudu saab hinnasignaale ainult ühe tootmisaasta kohta korraga, millega on oluline arvestada tulemuste tõlgendamisel.

Pransusmaa oksjoni tulemusi näeb siit: EEX GO oksjoni tulemused

Ungari oksjonid (HUPX)

Teine usaldusväärne allikas on Ungari oksjon, mida haldab Ungari elektribörs (HUPX). Nagu Prantsuse oksjon, toimuvad ka siin GO-dega kauplemised konkurentsikeskkonnas ning tulemused tehakse kõigile avalikult nähtavaks. See on väärtuslik viide neile, kes tegelevad GO-dega, ehkki Ungari oksjonitel on tavaliselt vähem pakkumisi ja väiksemad mahud.

Tasub märgata: nende koondtabelis "Volume weighted average price" kajastuvad andmed üle mitme tootmisaasta, mis võib jätta mulje, et uued päritolutunnistused on odavamad ja vanemad kallimad kui tegelikkuses. Soovitame tutvuda detailvaatega, et saada täpsem ettekujutus hindadest.

Ungari oksjoni tulemusi näeb siit: HUPX GO oksjoni tulemused

Montel

Montel on mitmekülgne platvorm, mis pakub analüütikat, konsultatsioone ning uudiseid energiaturu kohta. Nende Marketplace toode võimaldab suurtel organisatsioonidel postitada oma soove päritolutunnistuste ostmiseks ja müümiseks. Kuigi tehingud toimuvad jätkuvalt suletud uste taga, koos kogu vastastikuse dokumentatsiooni vahetamisega, pakub Montel igapäevast ülevaadet selle kohta, kuidas hinnad nende platvormil liiguvad. Kuigi see pole täiesti avalik allikas, oleme märganud, et see on kasulik allikas reaalajas hinnaliikumiste jälgimiseks.

Monteli kohta leiate lisainfot siia vajutades

Soldera - teie müügiagent päritolutunnistuste turul

Nagu varem mainitud, on elektri päritolutunnistuste turg sageli keeruline ja ebaselge. Soldera pakub selles keskkonnas lihtsa ja tõhusa lahenduse päritolutunnistuste haldamiseks ja müügiks.

Me mõistame, et taastuvenergia tootjad jagunevad põhiliselt kaheks: esiteks need, kes juba saavad päritolutunnistusi, kuid eelistavad mitte tegeleda nende aktiivse müügiga, ja teiseks need, kes pole veel algatanud päritolutunnistuste saamise protsessi. Soldera on mõlemale grupile ideaalne lahendus. Me aitame teil täita vajalikud dokumendid ning peale registreerimist vajate vaid üht nupuvajutust meie platvormil, et väljamaksed kätte saada. Me teeme teie eest regulaarseid müüke, leiame parima pakkuja, teostame tehingu ning koostame teile vajalikud dokumendid.

Lisainfot Soldera ja liitumisvõimaluste kohta leiate meie kodulehelt. Päritolutunnistuste kohta saab lähemalt lugeda meie blogist. Ootame võimalust aidata teil suurendada taastuvenergia tulusid ja säästa aega!

Stenver Jerkku
Soldera CEO
LinkedIn
Ühine meie uudiskirjaga
Saa värsked uudised Solderast ja turust otse oma postkasti!
Liitu uudiskirjaga!

Lisatulu juba ootab

Päritolutunnistusi saab kaubelda ainult esimesed 12 kuud pärast tootmishetke, seega ei ole mõistlik kaua oodata.